مقاله IP (Ingress Protection)  چیست؟

 

درجه حفاظت در برابر نفوذ اجسام خارجی و مایعات یا همان IP (مخفف عبارت Ingress Protection)، معیاری به جهت طبقه بندی درجه حفاظت محفظه یا بدنه تجهیزات الکتریکی در برابر نفوذ گرد و غبار و مایعات می باشد. در دستگاه های الکترونیکی به دلیل حساسیت بالای قطعات الکترونیکی، بایستی مشخص گردد که به چه اندازه در برابر نفوذ عوامل خارجی (مایعات و گرد و غبار) حفاظت شده هستند تا مطابق با شرایط محیط، تجهیز صحیح انتخاب گردد.

استاندارد IP یک عدد دو رقمی می باشد، که رقم اول (سمت چپ) سطح محافظت در برابر اجسام خارجی و گرد و غبار و رقم دوم (سمت راست) نشان دهنده سطح محافظت در برابر مایعات است. این کد برای تجهیزات الکتریکی که در معرض آب و غبار قرار دارند مانند پنل های روشنایی، پروژکتورها،‌درایور ها، والواشرها ، لامپ ها، موتورهای الکتریکی و کلیدها استفاده می شود، جایی که حفاظت در برابر گرد و غبار و آب برای عملکرد ایمن و قابل اعتماد تجهیزات الکترونیکی حیاتی است.

همانطور که گفته شد استاندارد IP  معیاری است که کیفیت وسایل الکترونیکی را به شما نشان می‌دهد. اما هر کدام از این اعداد به چه معنا می‌باشند؟

 

 

ip

با توجه به توضیحات فوق، به عنوان مثال، یک محفظه ای که دارای استاندارد IP67 می باشد، محافظت کاملی در برابر گرد و غبار و غوطه ور شدن در آب تا عمق ۱ متر به مدت ۳۰ دقیقه ایجاد می کند.

به طور کلی برای محیط های باز و بدون سقف و محیط های نمناکی که تجهیزات الکتریکی در آنجا شبنم می زنند (مانند سردخانه، گلخانه، آشپزخانه بزرگ، قصابی و ..)، حداقل IP چراغ ها بایستی IP44 باشد. همچنین برای محیط های مرطوب که در آنها با آب تحت فشار شست و شو انجام می شود (مانند کارواش، حمام، دباغ خانه، آبکاری فلزات و …)، حداقل IP چراغ ها بایستی IP45 باشد.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.